Sloup v Čechách

Verze pro tisk

Základní údaje o obci:
obec v kraji pískovcových hřbetů a čedičových kuželů
nadmořská výška: 300 m n. m.
počet obyvatel: 721 (2013)
okres: Česká Lípa

Kontakt:
Obec Sloup v Čechách
Komenského 236, 471 52 Sloup v Čechách
telefon: 487 753 562
email: ousloup@mybox.cz
www.obecsloupvcechach.cz

Autobusové spojení:
Nový Bor, Česká Lípa, Zákupy, Cvikov

Stručně z historie:
První historická zmínka je z r.1324. Již ve 14. století byl sloupský hrad nejen panským sídlem, ale také místem, kde se vybíralo clo na tzv. staré českolipské cestě, spojující české vnitrozemí přes Českou Lípu se Žitavou. Kolem roku 1690 bylo vytvořeno poustevnické sídlo na opuštěném hradě. Význam vsi značně stoupnul v 18. století, kdy zde majitelé panství, hrabata Kinští, zřídili řadu manufaktur - výroba plátna, zrcadel, kartounka. V 19. století zde vznikají textilní továrny - přádelny, barvírny. Sloup v době J. M. Kinského patřil nesporně k nejvíce industrializovaným vesnicím severních Čech. Od počátku 20. století roste význam Sloupu, jako rekreačního letoviska s koupalištěm na Radvaneckém rybníku a četnými rekreačními objekty.

Slavní rodáci:
Emanuel Max - sochař (1810),
Julius Melzer - sochař,
Eduard Wessely - sochař (1817),
Ferdinand Břetisla Mikovec - památkář, znalec dějin (1826)

Rekreace - sport - výlety:
Koupaliště Sloup na Radvaneckém rybníku. Břehy částečně zalesněné, na jižní straně upravené pláže sloužící k rekreaci a koupání. Možnost autokempinku, sezónní letní restaurace. Radvanecký rybník dává příležitost i ke sportovnímu rybaření. Krásná a romantická krajina, v níž se na hladinách rybníků zrcadlí siluety okolních kopců, zeleň lesů a šedé pískovcové skály, vybízí k projížďkám na koních. Značené turistické cesty poskytnou nejedno překvapení - výhledy z kopců, pískovcové reliéfy, průniky vyvřelých hornin(nejčastěji čediče a znělce). Skalní stěny a věže nabízejí náročné horolezecké výstupy. Počet obyvatelv rekreační sezóně stoupne až 5x. Ubytovací kapacita je 2000 lůžek a dalších 1500 připadá na obec Radvanec a jeho část Maxov. Obcí vede naučná turistická stezka (okruh).

Historické zajímavosti:
Skalní hrad z konce 13. století, zámek postavený v letech 1730 - 35, kostel sv. Kateřiny jehož vznik je doložen již ve 14. století - současná barokní stavba je z let 1707-19. Mariánský sloup z roku 1694, Kalvárie vedle fary je dílem A. Brauna z r. 1740, Špitál s freskou sv.Vavřince z r. 1745 ležící v těsném sousedství zámku.