Kamenický Šenov

Verze pro tisk

Základní údaje o obci:
město v kraji pískovců a čedičů
nadmořská výška: 350-550 m n. m
počet obyvatel: 4.025 (2013)
okres: Česká Lípa

Kontakt:
Městský úřad Kamenický Šenov
Osvobození 470, 471 14 Kamenický Šenov
telefon: 487 712 011
email:info@kamenicky-senov.cz
www.kamenicky-senov.cz
Turistické informační centrum

Vzdělávací centrum:
Kulturní, literární a vzdělávací centrum nabízí návštěvu knihovny a možnost pronájmu vzdělávacího centra pro účely školení, konferencí atd. 487 712 024.

Správní celek:
Prácheň, Kamenický Šenov

Autobusové spojení:
Děčín, Česká Kamenice, Nový Bor, Česká Lípa, Liberec, Ústí n/L

Stručně z historie:
První zpráva je z roku 1352. Sklářskou obcí se Kamenický Šenov stal až v 17. století. V té době se používají sklářské techniky malba, brus, rytí. Roku 1856 je zřízena první sklářská škola, první sklářská huť (Rücklova) vzniká roku 1886, kdy je dostavěna i železnice. V r. 1900 získává Kamenický Šenov výsady města. V r. 1905 vzniká Jílkova huť, Vetterova huť je založena o dvacet let později.

Slavní rodáci:
J. F. Kreybich (1662-1736) - zakladatel sklářského exportu,
Jan Dvořáček - zakladatel a první ředitel sklářské školy,
Josef Palme - první průmyslový výrobce a zakladatel tradice lustrařství,
F. F. Palme - zakladatel sklářského muzea

Rekreace - sport - výlety:
Ke sportovnímu vyžití zejména v zimě slouží sjezdovka na Práchni.
Další je v nedalekém Polevsku, kde jsou lyžařské běžecké tratě.
Nejčastějším cílem výletů v letních měsících je Panská skála se sloupcovitou odlučností čediče, Šenovský vrch (634 m n. m.), nacházející se přímo ve městě, nebo místo s dalekým rozhledem Na vyhlídce (místní část Prácheň). V letních i zimních měsících je možné využít prostory sportovní haly Základní školy Kamenický Šenov (tel. 487 767 330)

Významné slavnosti:
Oslava založení Střední uměleckoprůmyslové sklářské školy
Mezinárodní sympózium rytého skla

Historické zajímavosti:
Město má vyhlášenou městskou památkovou zónu, kterou tvoří zástavba domů z 18. století. Budova sklářského muzea je z r. 1769, muzeum samo zde bylo založeno r.1923 se zaměřením na historii sklářství. Od roku 1968 expozice zahrnuje ryté a broušené sklo z oblasti borsko - šenovské ze 17. - 20. století. V muzeu najdeme i sklo firmy Lobmeyr & spol. a svítidla v historickém stylu. Bezesporu zajímavou je zotavovna Tavba, vystavěná původně jako klimatické lázně. Římskokatolický farní kostel Narození sv. Jana Křtitele vznikl přestavbou v letech 1715 - 18 pod vedením italského stavitele P. P. Columbaniho v barokním stylu a až do r. 1939 byl pod patronátem Kinských. V kostele je zdařilá kopie „Poslední večeře Páně“ Leonarda da Vinci děčínského malíře F. Hochekbera z roku 1850, nástropní malba podle předlohy Murilla malíře Alfréda Müllera z Ústí n/L. Lustry jsou od místní firmy Elias Palme z r. 1669. Na přilehlém hřbitově jsou empírové figurální náhrobky z 19. století. Jako zajímavost je možné spatřit komplex budov „U Ryšánků“ a původní budovu sklářské školy u kostela.